सत्र 2012-13 के लिए विभिन्न समितियाँ

 

VIDYALAYA COMMITTEES FOR THE SESSION 2015-16

 

ADMISSION:-                                                                                                                               

1.

Mrs. Sushma Tiwari

PGT(Eco.)

I/C

 

2.

Mr. M P Singh

TGT(Maths)

Associates

 

3.

Mr. Nirdesh Kumar

PRT

Associates

 

 

EXAMINATION:-

1.

Mr. Gireesh Kumar

PGT(Maths)

I/C

 

2.

Mr. S S Yadav

PGT (Comp.)

Associates

 

3.

Mr. H S Shah

TGT(Maths)

Associates

 

 

TIME TABLE & ARRANGEMENT:-

1.

Mr. A K Tripathi

PGT(Geog.)

I/C

 

2.

Mr. M P Singh

TGT(Maths)

Associates

 

 

DEVP. Of SMART CLASS & TRAINING OF TEACHERS:-

1.

Mr. S S Yadav

PGT (Comp.)

I/C

 

2.

Mr. Nirdesh Kumar

PRT

Associates

 

 

CCA:-

1.

Mr. R K Singh

PGT(Eng.)

Co-ordinator

 

2.

Mr. R H Ram

PGT(Hindi)

Dy. Coordinator

 

 

FURNITURE:-

1.

Mr. C K Paliwal/Mr. TSiddiqui

PGT(AE)/PGT(Chem.)

I/C

 

2.

Mr. V P Mishra

TGT(WE)

Associates

 

3.

Mr. Lalta Prasad

PRT

Associates

 

 

VIDYALAYA REPAIR & MAINTENANCE:-

1.

Mr. V P Mishra

TGT(WE)

I/C

 

2.

Mr. T Siddiqui

PGT(Chem.)

Associates

 

3.

Mr. R H Ram

PGT(Hindi)

Associates

 

 

PURCHASE:-

1.

Mr. T Siddiqui

PGT(Chem.)

I/C

 

2.

Mrs. Sushma Tiwari

PGT(Eco.)

Associates

 

3.

Mr. Vijay Prakash

TGT(PE)

Associates

 

4.

Mr. V P Mishra

TGT(WE)

Associates

 

 

PTA MEETING:-

1.

Mr.A.K Tripathi

PGT(Geog.)

I/C

 

 

CULTURAL COMMITTEE:-

1.

Mr.D.N Singh

PRT(Music)

I/C

 

2.

Ms. Rashmi Siddarth

PGT(Hist.)

Associates

 

3.

Mrs. Smita Shukla

TGT(Bio.)

Associates

 

4.

Ms. Mamta Gurow

TGT(SSt)

Associates

 

 

WEBSITE UPDATION & COMPUTER PERIPHERALS:-

1.

Mr. S.S Yadav

PGT(comp.)

I/C

 

2.

Mr. Nirdesh Kumar

PRT

Associates

 

 

PAYROLL, MEDICAL, CEA VERIFICATION:-

1.

Mr. M I Ansari

PGT(comm.)

I/C

 

2.

Mr. H S  Shah

TGT(Maths)

Associates

 

3.

Mr. Vijay Prakash

TGT(PE)

Associates

 

 

OFFICE ASSISTANCE:-

1.

Mr. Vijay Prakash

TGT(PE)

I/C

 

 

CLEANLINESS:-

1.

Mr. R H Ram

PGT(Hindi)

I/C

 

2.

Mr. Shundhanshu Dixit

PGT(Phy.)

First Floor (Phy. Lab Flank)

 

3.

Mr. Hari Om Sharan

PGT(Bio.)

First Floor (Bio. Lab Flank)

 

4.

Mrs. Smita Shukla

TGT(Bio.)

Ground Floor (Jr. Sc. Lab Flank)

 

5.

Mr. D N Singh

PRT(Music)

Ground Floor (Music R Flank)

 

 

SCOUT& CUBS:-

1.

Dr. Sashi Prabha

PRT

I/C

 

2.

Mr. R K Singh

PGT(Eng.)

Associates

 

3.

Mr. Rajesh Kumar

PRT

Associates

 

4.

Dr. B R Gautam

PRT

Associates

 

 

GUIDE & BULBUL:-

1.

Ms. Rashmi Siddarth

PGT(Hist.)

I/C

 

2.

Ms. Mamta Gurow

TGT(SSt)

Associates

 

3.

Mrs. Rajni Mathur

PRT

Associates

 

ACADEMICS:-

1.

Mrs. Sushma Tiwari

PGT(Eco.)

I/C

 

2.

Mr. Gireesh Kumar

PGT(Maths)

Associates

 

3.

Mr. T Siddiqui

PGT(Chem.)             

Associates

 

4.

Mrs. Sefalika

HM

Associates

 

5.

Dr. B R Gautam

PRT

Associates

 

 

DISCIPILINE:-

1.

Mr. Vijay Prakash

TGT(PE)

I/C

 

2.

Mrs. Sushma Tiwari

PGT(Eco.)

Associate

 

3.

Mr. R K Singh

PGT(Eng.)

Associate

 

4.

Mr. M P Singh

TGT(Maths)

 

 

 

FIRST AID:-

1.

Mrs. Smita Shukla

TGT(Bio.)

I/C

 

2.

Mr. Vijay Prakash

TGT(PE)

Associate

 

 

BEAUTIFICATION/GARDENING/HORTICULTURE:-

1.

Mrs. Smita Shukla

TGT(Bio.)

I/C

 

2.

Mr. C K Paliwal

TGT(AE)

Associate

 

3.

Mr. Suresh

Sub Staff

Associate

 

 

STAFF CLUB:-

1.

Mr. T Siddiqui

PGT(Chem.)             

I/C

 

2.

Mr. M I Ansari

PGT(Com.)

Associate

 

 

REPAIR & MAINTENANCE(STAFF QUATERS):-

1.

Mr. V P Mishra

TGT(WE)

I/C

 

2.

Mr. Vijay Prakash

TGT(PE)

Associate

 

 

ADOLESCENT EDUCATION PROGRAMME:-

1.

 

PGT(Bio.)

I/C

 

2.

Mrs. Smita Shukla

TGT(Bio.)

Associate

 

3.

Ms. Meena Holkar

TGT(Eng.)

Associate

 

 

GRIEVANCE CELL:-

1.

Mrs. Sushma Tiwari

PGT(Eco.)

I/C

 

2.

Mr. Gireesh Kumar

PGT(Maths)

Associate

 

3.

Mr. Vijay Prakash

TGT(PE)

Associate

 

 

MODERATION COMMITTTEE:-

1.

Mr. Gireesh Kumar

PGT(Maths)

I/C

 

2.

Mr. R H Ram

PGT(Hindi)

Associate

 

3.

Mr. T Siddiqui

PGT(Chem.)             

Associate

 

4.

Mrs. Sushma Tiwari

PGT(Eco.)

Associate

 

5.

Mr. R K Singh

PGT(Eng.)

Associate

 

6.

Ms. Rashmi Siddarth

PGT(Hist.)

Associate

 

 

CLUBS

1.       SCIENCE CLUBS:-

1.

Mr. T Siddiqui

PGT(Chem.)             

I/C

 

2.

Mrs. Smita Shukla

TGT(Bio.)

Associates

 

3.

Mr. Shundhanshu Dixit

PGT(Phy.)

Associates

 

 

 

PGT(Bio.)

Associates

 

 

2.       MATHS CLUBS:-

1.

Mr. Gireesh Kumar

PGT(Maths)             

I/C

 

2.

Mr. M P Singh

TGT(Maths)

Associates

 

3.

Mr. H S Shah

TGT(Maths)

Associates

 

 

3.       ECO CLUB/ GARDENING:-

1.

Mrs. Smita Shukla

TGT(Bio.)

I/C

 

2.

Mr. Hari Om Sharan

PGT(Bio.)

Associate

 

3.

Mr. C K Paliwal

TGT(AE)

Associate

 

 

4.       LITERARY CLUB:-

1.

Mr. R H Ram

PGT(Hindi)

I/C

 

2.

Mr. R K Singh

PGT(Eng.)

Associate

 

3.

Mr. Anupam Madan

TGT(Eng.)

Associate

 

4.

Mr. A K Shukla

TGT(Hindi)

Associate

 

5.

Ms. Meena Holkar

TGT(Eng.)

Associate

 

 

5.       HUMAN SCIENCE/ SOC. SC. CLUB:-

1.

Mrs. Sushma Tiwari

PGT(Eco.)

I/C

 

2.

Mr. A K Tripathi

PGT(Geo.)

Associate

 

3.

Ms. Rashmi Siddarth

PGT(Hist.)

Associate

 

4.

Ms. Mamta Gurow

TGT(SSt)

Associate

 

 

 

6.       INTEGRITY CLUB:-

1.

Ms. Rashmi Siddarth

PGT(Hist.)

I/C

 

2.

Mr. A K Shukla

TGT(Hindi)

Associate

 

3.

Ms. Meena Holkar

TGT(Eng.)

Associate

 

4.

Mr. V K Mishra

PRT

Associate

 

 

7.       MAGAZINE PUBLICATION:-

1.

Mr. R K Singh

PGT(Eng.)

I/C

 

2.

Mr. R H Ram

PGT(Hindi)

Associate

 

3.

Ms. Akansha

TGT (Sans.)

Associate

 

 

8.       LIBRARY COMMITTEE:-

1.

Mr. G K Singh

Librarian

I/C

 

2.

Mr. R K Singh

PGT(Eng.)

Associate

 

3.

Mrs. Smita Shukla

TGT(Bio.)

Associate

 

4.

Mrs. Sefalika

HM

Associate

 

5.

Ms.GHAZIA  GULNAR

School Capt. (B)

Associate

 

6.

MASTER KUNAL KHANNA

School Capt. (G)

Associate

 

 

SEXUAL HARRASSMENT COMMETTEE:-

1.

Mrs. Sushma Tiwari

PGT(Eco.)

I/C

 

2.

 

PRT

Associate

 

3.

Dr. B R Gautam

PRT

Associate

 

 

 

ALUMNI MANAGEMENT   COMMETTEE:-

1.

Mr. Sushma Tiwari

PGT(Eco.)

I/C

 

2.

MR.SUBHASH SINGH YADAV

PGT

Associate

 

3.

MR.VIJAY PRAKASH

PET

Associate